Młodzieżowy Dom Kultury w Jeleniej Górze po raz czwarty zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod hasłem „MOJE WYMARZONE WAKACJE”.W grudniu 2018 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej powołanej przez dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze, w składzie:
1. Maciej Cytarzyński - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury
2. Anna Borsuk - Krasucka - plastyk - organizator konkursu
3. Ewa Nyc – plastyk
Na konkurs wpłynęło 2547 prac z 256 placówek oraz 56 prac indywidualnych z całej Polski. Komisja po długich i burzliwych obradach wstępnie odrzuciła kilkadziesiąt prac z powodów formalnych. Spośród pozostałych prac biorąc pod uwagę: zgodność z regulaminem, estetykę, samodzielność oraz ciekawą interpretację tematu, wyobraźnię, pomysłowość i wrażliwość młodych artystów przyznała nagrody i wyróżnienia w poszczególnych grupach wiekowych . Wśród laureatów nie zabrakło młodych plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie.
Grupa I (5-7 lat) nagroda:
Albert Kaźmierczak lat 7 - Młodzieżowy Dom Kultury – Żyrardów, op. Agnieszka Kaźmierczak
Grupa II (8-10 lat) nagroda:
Magdalena Obraniak lat 9 - Młodzieżowy Dom Kultury – Żyrardów, op. Bożena Liszewska
Julia Zgorzalska lat 10 - Młodzieżowy Dom Kultury – Żyrardów, op. Bożena Liszewska
Laureatom i opiekunom gratulujemy.
Komenda Powiatowa Policji w Żyrardowie zaprasza na szkolenie „Aktywny i świadomy senior w świecie internetu". Szkolenie skierowane głównie do osób starszych, którym niekiedy trudniej odnaleźć się w dzisiejszym świecie nowoczesnych technologii, czy stawić czoła nowym metodom oszustów.
Szkolenie odbędzie się w dniu 01.02.2019 r. (piątek) o godz.: 17:00 w Żyrardowie, w Resursie, przy ul 1 Maja 45.
W programie szkolenia zaplanowano:
godz.: 17:00 -rozpoczęcie, przywitanie gości, przedstawienie dzielnicowych
godz.: 17:30-prelekcja na temat pracy agenta ubezpieczeniowego (PZU), zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa i oszustwa przez osoby podające się za agentów
godz.: 18:00-pokaz pierwszej pomocy (WOPR Żyrardów)
godz.:18:30-prelekcja przedstawiciela banku PKO na temat bezpiecznego korzystania z kart płatniczych, bankomatów oraz zabezpieczeń bankowych
godz.: 19:00-podsumowanie
godz.: 19:10-21:30- wieczorek taneczny dla seniorów
W imieniu organizatorów zapraszamy Państwa do udziału.
Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach wspólnie z Urzędem Miasta Tychy oraz Miejskim Centrum Kultury po raz 27 zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Witaj, gwiazdko złota”. Celem konkursu było kultywowanie polskich tradycji świątecznych i obrzędowych oraz utrwalanie ich w wybranej formie graficznej, wychowywanie w duchu szacunku dla wartości chrześcijańskich, narodowych i rodzinnych. Tematyka: „Boże Narodzenie” – tradycje świąteczne i noworoczne oraz obrzędy rodzinne i religijne. Na konkurs nadesłano 425 prac z 28 placówek z całej Polski.
Jury w składzie: Katarzyna Nowak-Zagórska, Bogusław Trybus oraz Ilona Primus-Ziarnowska nagrodziło 29 prac, 46 wyróżniło, a 125 zakwalifikowało do wystawy. W tym konkursie również nie zabrakło laureatów z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie.
Nagrodę zdobyła Amelia Kobus, l. 12 – op. Bożena Liszewska
Wyróżnienia w postaci kwalifikacji do wystawy otrzymali:
Magdalena Obraniak, lat 9 - op. Bożena Liszewska
Jan Latek, lat 13 - op. Bożena Liszewska
Łucja Nalej, lat 4 – op. Agnieszka Kaźmierczak
Marta Wysocka, lat 6 - op. Agnieszka Kaźmierczak
Pola Rozpara, lat 8 – op. Zbigniew Kołaczek
Gratulujemy laureatom.
Uczniowie klasy II technikum w zawodzie technik ekonomista Zespołu Szkół w Mszczonowie Wiktoria Wojnarowska i Adrian Klimkiewicz zdobyli 19 stycznia 3. miejsce w Finale Ogólnopolskiej Akademii Przedsiębiorczości.
Mszczonowska szkoła uczestniczyła w innowacyjnym projekcie edukacji finansowej, którego celem było poszerzenie wiedzy i świadomości ekonomicznej z zarządzania budżetem, działalności instytucji finansowych, bankowości, niebezpieczeństwa związanego z zadłużeniem (spirala zadłużenia), działania sektora finansowego oraz kształtowanie umiejętności umożliwiających efektywne zarządzanie finansami osobistymi.
Głównym partnerem programu był Narodowy Bank Polski.
Patronat sprawowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Finansów, Fundacja Giełdy Papierów Wartościowych oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Program wykładów i warsztatów, zaplanowanych w ramach projektu Młodzieżowa Akademia Biznesu i Przedsiębiorczości składał się z pięciu modułów tematycznych: Historia finansów, Produkty i usługi bankowe, Przedsiębiorczość, Kompetencje społeczne, Design Thinking.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które realizowane były od września 2018r.
Finałem cyklu edukacyjnego był konkurs STARTER WEEKEND, podczas którego uczniowie przedstawili pomysł na biznes.
Starosta Beata Sznajder i Wicestarosta Krzysztof Dziwisz uczestniczyli w dniu 17 stycznia 2019 roku w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich. Obrady prowadził Prezes Zarządu ZPP Ludwik Węgrzyn. Było to pierwsze po listopadowych wyborach spotkanie tego gremium. Oprócz delegatów, w posiedzeniu udział wzięli zaproszeni goście wśród nich m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, sekretarz stanu, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Andrzej Maciejewski, poseł, były prezes Związku Powiatów Polskich Kazimierz Kotowski.
Najważniejszymi punktami XXIV posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Związku było sprawozdanie z działalności dotychczasowego Zarządu ZPP oraz wybór nowych władz Związku Powiatów Polskich. Sprawozdanie z działalności Zarządu ZPP w 2018 r. oraz z upływającej kadencji (2015-2019) przedstawił Ludwik Węgrzyn. Po Prezesie kwestie wykonania budżetu za 2018 r omówiła główna księgowa w Biurze ZPP Agnieszka Marszałek.
Podczas posiedzenia dyskutowano między innymi o sytuacji szpitali powiatowych. Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski omówił sytuację finansową szpitali i zachęcał, zwłaszcza nowych starostów do tworzenia lokalnych związków dyrektorów szpitali powiatowych przy konwentach powiatów. Dzięki temu, jak tłumaczył, interesy szpitali mogą być wspólnie reprezentowane przed oddziałami NFZ.
Starostowie wybrali też ze swego grona nowe władze Związku – Zarząd i Komisję Rewizyjną. Prezesem Zarządu został Starosta Bielski Andrzej Płonka. Wśród pozostałych dwudziestu członków Zarządu znalazło się dwóch starostów z Mazowsza – Płocki Janusz Bieniek i Garwoliński Mirosław Walicki.
Zgromadzenie przyjęło także Apel Ku Czci śp. Pawła Adamowicza. Uczestnicy w apelu solidaryzują się z rodziną i z bliskimi zmarłego.
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka uczniowie klasy 3 A Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie odwiedzili Dom Pomocy Społecznej im. ks. J. Popiełuszki. Z tej okazji przedstawili program artystyczny, z którego można było się dowiedzieć, skąd wywodzą się te dni oraz wyrecytowali wzruszające wiersze. Na koniec wręczyli Seniorom pierniczki przygotowane przez uczniów klasy 1 EG.
Warto przypomnieć, że żyrardowski „Włókiennik” od wielu lat współpracuje z DPS im. bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Raczą pensjonariuszy nie tylko smakołykami, z których przecież słyną, ale też dobrym słowem. Tak naprawdę, najcenniejsze jest przecież to, żeby być z drugim człowiekiem. Ten dar jest najcenniejszy.
Jak co roku uczniowie klas branżowych i zasadniczych – uczestnicy Ochotniczego Hufca Pracy z Zespołu Szkół nr 1 przygotowują się do pracy na rzecz schroniska dla zwierząt w pobliskich Korabiewicach. Wiosną będą pomagać w pracach remontowych i porządkowych. Do schroniska chcą zawieźć karmę dla zwierząt, dlatego wymyślili szkolną akcję zbiórki pożywienia dla psów i kotów. Do akcji i przekazania kilku groszy dla naszych „braci mniejszych” ma zachęcić przygotowany przez uczniów plakat. Jednak do akcji mogą włączyć się wszyscy mieszkańcy Żyrardowa.
Dary można przynosić do pań Renaty i Wiktorii z OHP w „Elektryku”. Licząc na wsparcie organizatorzy mają nadzieję na przychylność wielu osób dla tej świetnej uczniowskiej inicjatywy
Trwa konkurs w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, edycja na rok 2019, a w najbliższym czasie ogłoszone zostaną konkursy w ramach nowego rządowego programu dotacyjnego dla organizacji pozarządowych – Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO. To kolejne możliwości dla lokalnych stowarzyszeń na zdobycie funduszy na realizację ważnych i ciekawych projektów oraz wzmocnienie potencjału własnej organizacji.
W żyrardowskiej Resursie 17 stycznia na zaproszenie Macieja Małeckiego Posła na Sejm RP, Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego Prezydenta Żyrardowa oraz Krystyny Lenarczyk Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Żyrardowa” odbyło się spotkanie organizacji pozarządowych z terenu Powiatu Żyrardowskiego z przedstawicielami Narodowego Instytutu Wolności. Celem spotkania było udzielenie konkretnych informacji dotyczących edycji 2019 Programu FIO i Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.
W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Starostwa Powiatowego w Żyrardowie Sławomir Walczak odpowiedzialny za współpracę z NGO oraz Adam Lemiesz dyrektor powiatowej światy. Okazuje się bowiem, że przygotowywane są i planowane projekty edukacyjne, w których partnerem dla lokalnych stowarzyszeń będzie powiat żyrardowski. Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa” lada dzień złoży projekt „Żyrardowska Akademia Kreatywności”, którego głównymi beneficjentami będą uczniowie właśnie powiatowych szkół. Podobny pomysł ma Jakub Kamiński prezes Kuźni Inicjatyw „Wiskitki.org”. Warto podkreślić, że każde takie zajęcia wychodzące poza edukację formalną podobają się młodzieży.
Chwalimy się Hubertem Matusiakiem, naszym absolwent technikum mechatronicznego Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie. Hubert będzie aktorem. Właśnie kończy szkołę aktorską Haliny i Jana Machulskich w Warszawie, niedawno można było obejrzeć przedstawienie dyplomowe „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Karierę aktorską rozpoczął już w „Elektryku”, uczył się sztuki recytacji i aktorstwa w powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, występował i wygrywał w konkursach recytatorskich na wszystkich szczeblach, zagrał też w jednym z seriali. Cały czas spełnia swoje marzenia aktorskie. Możecie go zobaczyć w adaptacji „Kamizelki” na podstawie noweli B. Prusa.
Gratulujemy serdecznie Hubertowi i wierzymy, że zagra w teatrze role, o których marzy.
Starostwo Powiatowe w Żyrardowie, 96-300 Żyrardów, ul. Limanowskiego 45 ogłasza nabór na wolne stanowisko urzędnicze: Inspektor/Podinspektor w Wydziale Rozwoju i Budownictwa
IV. Zakres wykonywanych zadań na stanowisku:
VII. Wymagane dokumenty i oświadczenia:
Dokumenty należy składać w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie, ul. Limanowskiego 45, pok. 205 (II piętro) osobiście lub przesłać pocztą (decyduje data wpływu do urzędu) w zamkniętej kopercie opisanej numerem telefonu kontaktowego osoby składającej ofertę, z adnotacją: „nabór na stanowisko Inspektora/Podinspektora w Wydziale Rozwoju i Budownictwa”.
Termin składania ofert upływa z dniem 31 stycznia 2019 roku o godz. 13.00
Postępowanie naboru obejmuje analizę złożonych dokumentów oraz rozmowę z kandydatami, którzy spełniają wymagania formalne. O terminie rozmowy kwalifikacyjnej powiadomimy telefonicznie. Informacja o wyniku naboru będzie umieszczona na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (www.bip.powiat-zyrardowski.pl) oraz na tablicy informacyjnej w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie. Nadesłanych dokumentów nie zwracamy.
Uwaga: Prowadzący nabór zastrzega sobie prawo zamknięcia procedury naboru bez wyłonienia kandydata na stanowisko urzędnicze.
Niniejszym informuje się, że w m-cu poprzedzającym upublicznienie powyższego ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie był wyższy niż 6%.
Klauzula informacyjna:
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informuję, że:
a. żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
b. wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych,
c. przenoszenia swoich danych osobowych,
d. cofnięcia zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie,
e. wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie (00-193), ul. Stawki 2.
We wtorek, 15 stycznia, zmarł wybitny samorządowiec Grzegorz Kozłowski. Człowiek zasłużony dla powiatu żyrardowskiego.
Ukończył Wydział Ekonomiki i Budownictwa Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W latach 1972-1998 pracował na stanowiskach kierowniczych w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego w Skierniewicach i spółce Damag.
Od 1998 roku był związany z samorządami z terenu powiatu żyrardowskiego. W latach 1998-2002 był Członkiem Zarządu Miasta Żyrardowa. Od 2002 do 2006 roku pełnił funkcję Zastępcy Prezydenta Żyrardowa. W grudniu 2006 r. objął stanowisko Zastępcy Burmistrza Mszczonowa, które zajmował przez dwanaście lat.
Grzegorz Kozłowski był wybitnym specjalistą z zakresu inwestycji, zasłużonym samorządowcem i wyjątkowym człowiekiem. Będzie nam go bardzo brakowało.
Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom śp. Grzegorza Kozłowskiego składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Klaudiusz Stusiński wraz z Radnymi,
Starosta Powiatu Żyrardowskiego Beata Sznajder, Wicestarosta Krzysztof Dziwisz, Członkowie Zarządu Powiatu Żyrardowskiego
oraz Pracownicy Starostwa Powiatowego w Żyrardowie
Już po raz szesnasty Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Tychach zorganizował Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Tęczowy kalendarz”. Na konkurs wpłynęło 2360 prac z 275 placówek: z Serbii, Bułgarii, Ukrainy, Białorusi i oczywiście z Polski. Od 11 lat koordynatorem konkursu jest Pan Adam Niesyto, dzięki któremu „Tęczowy kalendarz” stał się konkursem międzynarodowym. Jury w składzie: Adam Niesyto - przewodniczący jury, artysta plastyk, Magdalena Kostyra – nauczyciel plastyki, Renata Korytkowska – nauczyciel plastyki, Beata Kordon – nauczyciel plastyki przyznało: 13 nagród specjalnych, 10 nagród, 1 nagrodę wicedyrektora, 118 wyróżnień przez kwalifikację do wystawy. Podsumowanie tegorocznej edycji konkursu miało miejsce w grudniu 2018 r.
Wśród laureatów znalazły się wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie - Emilia Cieślak, lat 6 i Zuzanna Wargalla, lat 11. Utalentowane plastyczki pracują pod kierunkiem Bożeny Liszewskiej.
Departament Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie zachęca do udziału w tworzeniu kalendarza wydarzeń i atrakcji w czasie zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży. Poniżej publikujemy treść propozycji Departamentu.
Wielkimi krokami zbliża się do nas okres ferii, w Województwie Mazowieckim przypada on na 28 stycznia - 10 lutego. Idąc śladem ubiegłej zimy, zbieramy wszelkie informacje dotyczące atrakcji, zajęć, warsztatów, bali koncertów – wewnętrznych i plenerowych oraz eventów przeznaczonych dla dzieci i rodzin z dziećmi, które zostaną w Państwa okolicy zorganizowane właśnie w terminie ferii.
Szukamy też miejsc, lokalizacji idealnych do jazdy na nartach, zabaw na sankach…
Wszystkie informacje zebrane od Państwa zostaną, jak w roku ubiegłym, opublikowane na profilu FB @Mazowsze.Serce.Polski w czasie ferii, a niektóre z nich (zwłaszcza te biletowane) będą publikowane wcześniej, tak by zainteresowani mogli wykupić sobie miejsca.
W tym roku w celu usprawnienia przygotowaliśmy krótką tabelkę, której uzupełnienie usprawni nam publikację wydarzeń. Prosimy o jej uzupełnienie. Przykład :
|
Nazwa wydarzenia |
Termin |
Kto organizuje |
www |
Gdzie się odbywa |
Bilety/wstęp wolny |
1 |
koncert….. |
7 luty |
MOK …… |
Miejscowość XYZ Sala Widowiskowa Adres:… |
Wolny lub Bilety dostępne w kasie |
Jeśli dysponują Państwo zdjęciami, które chcecie i możecie udostępnić w celu promocji wydarzenia, bardzo proszę o ich przesłanie po wcześniejszym ich podpisaniu (w nazwie pliku proszę zamieścić: nazwę instytucji i wydarzenia).
Karolina Naperty-Nasiłowska
__________________________________________
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
Departament Kultury Promocji i Turystyki
Wydział Marketingu Terytorialnego
ul. B. Brechta 3
03-473 Warszawa
tel: (+48 22) 5979-508
fax: (+48 22) 5979-502
e-mail: karolina.naperty@mazovia.pl
Informujemy, że czwartki są dniem wewnętrznym w Wydziale Rozwoju i Budownictwa.
Dokumentacje w te dni należy składać w punkcie przyjmowania korespondencji (pokój 102).
Dodatkowe informacje można uzyskać w punkcie obsługi interesanta.
W Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej 11 stycznia odbył się uroczysty apel, podczas którego Wicestarosta Żyrardowski Krzysztof Dziwisz oraz Dyrektor Szkoły Urszula Matusiak wręczyli awanse na kolejne stopnie uczniowskie. Uczniowie klas mundurowych otrzymują awans za osiągnięcie bardzo dobrych i dobrych wyników w nauce, wzorowe i bardzo dobre zachowanie, nienaganną dyscyplinę i wysoką kulturę osobistą.
Na stopień „uczeń starszy szeregowy” awansowani zostali: Choła Roksana, Dmitruk Rafał, Koźbiał Jakub, Muś Krystian, Paluch Zuzanna i Waszczuk Paula.
Na stopień „uczeń starszy posterunkowy”: Pietras Krystian i Rosińska Natalia.
Na stopień „uczeń starszy kapral”: Badyński Eryk, Bodanka Łukasz, Lasota Gabriela, Markowski Radosław, Płodowski Damian, Słupska Marta, Ślesiński Mariusz i Zaręba Beata.
Na stopień „uczeń starszy sierżant”: Natalia Krzyżanowska, Karolina Osicka, Julia Pindor oraz Paulina Sielska.
Podczas uroczystości wyróżnionych było również 11 uczniów: Franciszek Lemiesz, Jakub Kałużny, Norbert Matera, Aleksandra Polińska, Rafał Dmitruk, Wiktoria Rypkowska, Sylwia Bechcicka, Weronika Buczna, Jakub Koźbiał. Gabriela Lasota, Radosław Markowski, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce w I półroczu roku szkolnego 2018/2019 oraz 4 uczniów, którzy mogą pochwalić się 100% frekwencją: Ewelina Słomińska, Marta Słupska, Wioleta Krzyżanowska, Krystian Pietras.
Wyróżnionym gratulujemy, a wszystkim życzymy wytrwałości w nauce i sukcesów.
Podobnie jak w roku poprzednim, także i w bieżącym roku Urząd Statystyczny w Warszawie prowadzić będzie wśród mieszkańców naszego województwa badania ankietowe. Badania te mają charakter reprezentacyjny, co oznacza, że udział w nich biorą wylosowane gospodarstwa domowe lub rolne. Przez cały rok, równocześnie, prowadzonych jest wiele badań. Stopień ich realizacji i dane pozyskane z każdego gospodarstwa (nawet jednoosobowego) są istotne dla całego procesu badawczego i jakości pozyskanych informacji. Aktywny udział w badaniach przekłada się na wielkość wskaźników ekonomicznych m.in. umożliwiających ocenę sytuacji społeczno-gospodarczej, wspierających proces monitorowania i oceny skuteczności podejmowanych działań (w tym na poziomie regionalnym). Wyniki badań ankietowych wykorzystywane są do analiz w zakresie rynku pracy, warunków życia ludności, określania poziomu ubóstwa, pośrednio do waloryzacji rent i emerytur, czy ustalania płacy minimalnej, a także do pozyskiwania środków na inwestycje przez jednostki samorządu terytorialnego.
Zamieszczamy poniżej kalendarium statystycznych badań ankietowych w 2019 roku.
Zachęcamy też do skorzystania ze Statystycznego Vademecum Samorządowca, w którym znajdują się podstawowe informacje na temat naszych gminy, powiatu i województwa. Baza dostępna jest pod adresem http://warszawa.stat.gov.pl/statystyczne-vademecum-samorzadowca/.
W Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Żyrardowa 6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie „Elektryk” wsparli grupę czerwoną z parafii Św. Karola Boromeusza. Wygląda na to, że udział w tym niesamowitym wydarzeniu będzie już tradycją szkoły. W ubiegłym roku, w pierwszym żyrardowskim orszaku, uczniowie „Elektryka” także maszerowali. W tym roku, mimo zimna, wszyscy szli w znakomitych nastrojach, tym bardziej, że jak podkreślił ksiądz biskup Andrzej Dziuba, Orszak odbywa się w roku 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski naszego Papieża – Św. Jana Pawła II. Grupę królewskich „Elektryków” poprowadziła zastępca dyrektora szkoły Marzena Szustakowska.
Pozytywne myślenie, czyli pozytywne nastawianie do życia i ludzi - pomaga w osiąganiu wyznaczonych celów, wydłuża życie i daje poczucie szczęścia. To oczywiste. Nie wszyscy jednak doceniają siłę sprawczą takiej właśnie postawy.
To w szkole dzieci i młodzież, ale także nauczyciele, spędzają większość swojego czasu w ciągu dnia. Jeśli właśnie tam rozpocznie się naukę pozytywnego myślenia skorzysta na tym nie tylko zdrowie psychiczne, ale będą także osiągane coraz lepsze wyniki edukacyjne. Pozytywne myślenie w szkole daje siłę do uwierzenia w siebie, budowania wartościowych relacji, dbania o własne bezpieczeństwo w stosunkach międzyludzkich. Taki kierunek wybrał Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie i pomyślnie przeszedł ścieżkę Szkoły Myślenia Pozytywnego uzyskując za 2018 rok certyfikat. Program certyfikacji szkół jako „Szkół Pozytywnego Myślenia” obejmuje pakiety szkoleniowe on-line dla nauczycieli, scenariusze zajęć wychowawczo-profilaktycznych dla uczniów, e-konsultacje i wsparcie dla szkoły przez ekspertów Instytutu Edukacji Pozytywnej, pakiety pomocy edukacyjnych dla szkół, materiały na zajęcia dla uczniów i uczennic.
Program współfinansowany jest w ramach środków Narodowego Programu Zdrowia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Młodzieżowy Dom Kultury w Pabianicach był organizatorem z XX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Kartka świąteczna - Boże Narodzenie, Nowy Rok" Na konkurs wpłynęło 1838 prac ze 166 placówek oświatowych i kulturalnych. Jury w składzie: Barbara Krzemińska-Sobczyk – artysta plastyk, Magdalena Możdżeń – artysta plastyk i Benedykt Możdżeń – artysta plastyk przyznało nagrody i wyróżnienia w 14 kategoriach wiekowych. Trzecie miejsca zajęły wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie: w kategorii 11 lat Julia Szparaga i w kategorii 12 lat - Amelia Kobus. Opiekunką nagrodzonych dziewcząt jest Bożena Liszewska.
W dniu 22 listopada 2018 roku odbyło się posiedzenie komisji konkursowej I Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „ Mój nauczyciel” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Woźnikach. Według protokołu na konkurs wpłynęło 2 262 prac z 247 placówek oświatowych, w tym 632 prac dzieci w wieku przedszkolnym i 1630 prac uczniów z klas I-III. Członkowie jury podkreślili wysoki poziom nadesłanych prac charakteryzujących się niejednokrotnie ciekawymi rozwiązaniami i różnorodnością technik plastycznych. Po wstępnej selekcji do drugiego etapu zakwalifikowano 2 108 prac. W kategorii przedszkoleże I miejsce zdobyła Amelia Błaszkiewicz, lat 6 – uczestniczka zajęć plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, pracująca pod opieką Agnieszki Kaźmierczak.
Wychowankowie Dziecięcej Akademii Plastycznej działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie uczestniczyli w XXVII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kalendarz GOK 2019”, który został ogłoszony jesienią 2018 roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie. Temat konkursu brzmiał: „Mój talent, moja pasja".
Co roku wzrasta popularność konkursu oraz liczba biorących w nim udział uczestników. W tym roku 72 placówki z całej Polski przysłały ponad 700 prac. Komisja wybrała i przyznała 13 równorzędnych nagród: 12 nagród miesiąca i 1 nagrodę okładki. Ponadto z pozostałych prac, które nie zakwalifikowały się do kalendarza, komisja przyznała 35 wyróżnień.
Wychowankowie Młodeku zdobyli 2 nagrody główne - Julia Szparaga, lat 11 – sierpień i Kacper Zgorzalski, lat 12 – październik. Oprócz nagród głównych 3 wyróżnienia otrzymali - Zuzanna Wargalla, lat 11, Kinga Bazyluk, lat 11 i Milena Krzyżanowska, lat 8.
Opiekunem laureatów jest Bożena Liszewska.
Każda nagrodzona osoba otrzymała egzemplarz kalendarza.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim dzieciom, opiekunom i placówkom, które brały udział w konkursie.
Kalendarz w wersji pdf można obejrzeć pod linkiem:
https://drive.google.com/open?id=1kLQYyz03dsNSLlPuhPIwEQB8DoVcvUAc
Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu - insp. Tomasz Michułka wspólnie z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu - podinsp. Dariuszem Brzezickim podjęli decyzję o uczczeniu policjantów II RP pomordowanych na Wschodzie przez NKWD w latach 1939 - 1945r. Wyrazem tego będzie posadowienie na terenie KWP zs. w Radomiu pomnika upamiętniającego ich tragiczne losy. Decyzja ta wpisuje się w uroczyste obchody 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.
5 listopada ruszyła zbiórka publiczna na budowę pomnika. Jest ona organizowana przez ZW NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu i prowadzona w dwojaki sposób. Pierwszy polega na sprzedaży cegiełek, które można nabyć bezpośrednio u organizatora lub wpłacając wskazaną kwotę (dowolną wartość cegiełki) na jego konto bankowe. Datki na budowę pomnika można wrzucać również do puszek, które organizator udostępni w siedzibie ZW NSZZP oraz w zarządach terenowych. W Komendzie Powiatowej Policji w Żyrardowie dostępne są cegiełki o nominałach :500, 1000, 2000 zł.
Jest to inicjatywa ze wszech miar cenna i wierzymy, ze w naszym powiecie spotka się z należnym jej odzewem. Podkreślić należy fakt, że pośród tysięcy policjantów kilkunastu pochodziło z terenu dzisiejszego powiatu żyrardowskiego. Według naszych ustaleń byli to:
Więcej informacji pod adresem http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/wzy/aktualnosci/24950,KUP-CEGIELKE-WSPOMOZ-BUDOWE-POMNIKA-KU-CZCI-POMORDOWANYCH-POLICJANTOW.html.
Zachęcamy do wsparcia tego szczytnego celu.
Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu Żyrardowskiego Klaudiusza Stusińskiego i Starosty Beaty Sznajder przybyli na spotkanie wigilijne w dniu 21 grudnia do hali sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie przedstawiciele samorządów, członkowie Rady i Zarządu Powiatu, dyrektorzy placówek Powiatu Żyrardowskiego, przedstawiciele organizacji społecznych, gospodarczych, politycznych i mediów. Wśród uczestników byli między innymi: Proboszcz Parafii Karola Boromeusza w Żyrardowie ks. kan. dr Stanisław Puchaczewski, Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa Ryszard Mirgos, Zastępca Prezydenta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski, reprezentujący samorząd Gminy Puszcza Mariańska Wójt Michał Staniak i Przewodnicząca Rady Wanda Badełek, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Mszczonów Łukasz Koperski, Przewodniczący Gminy Radziejowice Jacek Krawczyński, Prezes Zarządu Żyrardowskiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Piotr Kurt, Prezes Zarządu Stowarzyszenia LGD Ziemia Chełmońskiego i Dyrektor GCI w Mszczonowie Magdalena Podsiadły, Prezes Wspólnoty Żyrardowa Krystyna Lenarczyk, byli starostowie Powiatu Żyrardowskiego – Mieczysław Gabrylewicz i Wojciech Szustakiewicz i Przewodniczacy Rady V kadencji Daniel Suchecki. W spotkaniu uczestniczyli także kierownicy i komendanci powiatowych jednostek, a także pracownicy Starostwa Powiatowego w Żyrardowie.
Wśród gości znalazła się także Komendant Hufca Żyrardów Związku Harcerstwa Polskiego Beata Marzęda Przybysz, która przekazała zgromadzonym Betlejemskie Światło Pokoju będące symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane na wigilijnym stole.
Spotkanie rozpoczął przewodniczący Klaudiusz Stusiński, który wprowadziła uczestników w istotę spotkania, następnie Starosta Beata Sznajder powitała przybyłych, podziękowała za przyjęcie zaproszenia i złożyła bożonarodzeniowe życzenia.
Po tych życzeniach przyszedł czas na słowo duszpasterskie - ksiądz Stanisław Puchaczewski odmówił modlitwę, pobłogosławił opłatki i przekazał świąteczne życzenia. Ksiądz Proboszcz zachęcając do wspólnego kolędowania zaintonował kolędy Dzisiaj w Betlejem i Wśród nocnej ciszy, w czym pozostali uczestnicy ochoczo mu wtórowali.
Jak przystało na wigilijne spotkanie zebrani łamiąc się opłatkiem wspólnie składali sobie życzenia. Spotkanie zakończyła wigilijna wieczerza.
W dniu 21 grudnia odbyła się III Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. W porządku obrad, głównym punktem była dyskusja nad projektem budżetu Powiatu Żyrardowskiego na 2019 rok. Na początek jednak, na wniosek Zarządu Powiatu Skarbnik Edyta Fedorowicz przedstawiła projekt zmian w uchwale budżetowej na 2018 rok. W uchwale budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na rok 2018 radni zmniejszyli dochody budżetu o łączną kwotę 940268,12 zł. Plan dochodów budżetu Powiatu po zmianie wynosi ogółem 77.918.776,40 zł. Wpływ na te zmiany miały między innymi zmniejszenie planu dochodów majątkowych o kwotę 1.419.000,00 zł z tytułu niezrealizowania planowanego zbycia nieruchomości położonej w m. Guzów stanowiącej własność Powiatu, której nabyciem brak było zainteresowanych.
Konsekwencja zmniejszenia dochodów było także zmniejszenie o kwotę 915.248,83 zł wydatków budżetu Powiatu, których plan na 2018 rok wynosi po zmianach 82.882.869,25 zł.
Kolejne uchwały, w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego i budżetu Powiatu Żyrardowskiego na rok 2019 omówiła Skarbnik Edyta Fedorowicz. WPF – to dokument, którego obowiązek sporządzania wprowadziła nowelizacja ustawy o finansach publicznych, obejmującego projekcję finansową Powiatu z uwzględnieniem planowanych dochodów i wydatków uwzględniających obsługę zadłużenia związanego ze spłatą zobowiązań przejętych w roku 2011 po zlikwidowanym zespole opieki zdrowotnej, który sięga do roku 2037. Wieloletnia prognoza finansowa stanowiąca istotny dokument dla gospodarki finansowej każdej jednostki samorządu terytorialnego łączy w sobie dwa elementy a mianowicie prognozę kwoty długu i limity na wieloletnie programy zarówno inwestycyjne jak i bieżące. WPF i wielkości w niej zawarte stanowią mechanizm dla planowania długu w kolejnych okresach oraz określenia możliwości jego spłaty. Dla roku budżetowego 2019 przygotowany projekt uchwały budżetowej zakłada deficyt budżetu, tj. planowane wydatki są wyższe od planowanych dochodów o 2.715.109,72 zł. Źródła sfinansowania deficytu stanowi kredyt 2.346.680,49 zł, i wolne środki w wysokości 368.429,23 zł. Projekt uchwały w sprawie WPF podlega opiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową. Pozytywną opinię wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie Zespół w Płocku. Po przedstawieniu pozytywnych opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej i Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego radni przyjęli uchwałę przy 16 głosach za i dwóch wstrzymujących. Drugą uchwałą kształtującą finanse Powiatu była uchwała w sprawie przyjęcia budżetu na 2019 rok. Projekt został opracowany na podstawie danych przekazanych przez Wojewodę Mazowieckiego dotyczących dotacji celowych na zadania z zakresu administracji rządowej oraz na dofinansowanie zadań własnych, a także na podstawie informacji przekazanej przez Ministra Finansów o rocznej planowanej kwocie poszczególnych części subwencji ogólnej, tj. części oświatowej, równoważącej i wyrównawczej oraz kwocie dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. Sporządzając projekt budżetu wzięto pod uwagę zawarte umowy na dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych zadań i projektów zarówno bieżących jak i majątkowych. Uwzględniono też kontynuację zadań inwestycyjnych rozpoczętych w 2018 r., wynikających z podpisanych umów.
Planowane dochody wynoszą 75.963.692,31 zł, w tym dochody bieżące 72.157.968,95 zł, dochody majątkowe 3.805.723,36 zł. planowane dochody 2019 r. stanowią 97% planu dochodów roku 2018. W strukturze dochodów budżetu Powiatu na rok 2019 występują między innymi:
Plan przychodów wynosi 4.388.017,72 zł, w tym zaciągane kredyty 4.019.588,49 zł. oraz wolne środki w wys. 368.429,23 zł.
Plan wydatków na rok 2019 wynosi 78.678.802,03 zł, w tym wydatki bieżące 68.671.037,37 zł. i majątkowe 10.007.764,66 zł. Planowane wydatki na 2019 rok stanowią 95% planu roku 2018.
Struktura planowanych wydatków wg działów przedstawiają się następująco:
– oświata i wychowanie oraz edukacyjna opieka wychowawcza – kwota 28.177.970,35 zł, co stanowi 36% planowanych wydatków ogółem,
- pomoc społeczna oraz pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej – kwota 20.352.263,00 zł, (odpowiednio 26,00%)
- administracja publiczna – kwota 8.515.236,00 zł, (10,92%)
- bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa – 4.169.369,00 zł, (5%)
- ochrona zdrowia – 2.153.092,00 zł, (3%)
- transport i łączność – 6.696.733,00 zł, (8%)
- obsługa długu – 977.367,00 zł, (1,68%),
- kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – 4.042.5490,80 zł (4,27%),
- różne rozliczenia – 1.310.000,00 zł, (ok. 2%),
Planowane rozchody budżetu Powiatu na 2019 rok wynoszące 1.672.908,00 zł dotyczą spłaty kapitału od zaciągniętych w latach poprzednich kredytów w kwocie 1.540.000,00 zł i pożyczek w kwocie 132.908,00 zł.
Pani Skarbnik odczytała także pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Po tych informacjach pozytywne opinie poszczególnych komisji Rady przedstawili ich przewodniczący: Błażej Zawadzki - Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Transportu, Michał Ochnicki - Komisji Oświaty i Kultury, Krzysztof Rdest – Wiceprzewodniczący Komisji Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Stanisław Kaniszewski - Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego. Poddany pod głosowanie przez Przewodniczącego Rady Klaudiusza Stusińskiego projekt uchwały budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na rok 2019 radni przyjęli 16 głosami za, przy dwu głosach wstrzymujących.
Podczas obrad III Sesji Rada Powiatu podjęła jeszcze uchwały w sprawach - ustalenia wykazu i planu finansowego wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2018, ustalenia wysokości opłat za usuwanie z dróg pojazdów i ich przechowywanie na parkingu na terenie Powiatu Żyrardowskiego, zmiany uchwały w sprawie przystąpienia do Związku Powiatów Polskich oraz delegowania radnych w skład Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
W punkcie interpelacje i zapytania dominował temat szpitala. Jako pierwszy radny i były Starosta Wojciech Szustakiewicz złożył wniosek o przeprowadzenie III etapu restrukturyzacji Szpitala, w który włączyć należy samorządy powiatu żyrardowskiego. Następnie radny Krzysztof Rdest podniósł kwestię związaną z funkcjonowaniem Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego. Sytuacja w szpitalu dość często spotyka się z negatywnymi ocenami osób korzystających z usług placówki, dlatego radny złożył kontrowersyjny wniosek, aby radni mogli uczestniczyć w obradach rady nadzorczej i zarządu spółki. Podobny wniosek złożył Wiceprzewodniczący Rady Robert Rybicki, aby powołać doraźną komisję, której zadaniem byłby monitoring sytuacji w szpitalu. Inną kwestię podnieśli w tym punkcie radni Krzysztof Rdest i Piotr Krawczyk, którzy wskazali na występowanie opóźnień w aktualizacji danych geodezyjnych.
Po wyczerpaniu porządku Przewodniczący Rady zamknął obrady III Sesji
Pn | Wt | Śr | Czw | Pt | Sob | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 |